• 0(266) 502 29 49 0(266) 502 27 69
  • info@hedefkredi.com Hedef Kredi Danışmanlık

BİREYSEL KREDİLER

BİREYSEL KREDİLER

BİREYSEL KREDİLER

Kredi, Bankaların kişilere ve ya kurumlara belirli bir süre içinde geri vermek koşuluyla oluşturduğu nakdi veya gayrinakdi ödenektir.

BİREYSEL KREDİLER

Gerçek kişilerin bireysel ihtiyaçları doğrultusunda kullanmasına yönelik oluşturulan kredi türüdür. Bankalar, kredi başvurusu yapan kişiler için bir takım şartlar koymuştur. Çalışan veya düzenli geliri olan bireylere kredi sağlanır. Ipotek, rehin, kefil yöntemine sıkça başvurulur. Bunun yanında kredi puanı çok önemlidir. Peki kredi puanı nedir?

Kredi puanı ( KKB): Bankalarla iliskileriniz sorgulanır. Gecmis borçlarınız, düzenli ödemeleriniz, kredi kartı kullanım ve ödeme durumunuz, daha önceki kredileriniz ve güven oluşturup olusturmadığınız sorgulanır ve risk dereceniz; riskli, orta riskli, az riski, iyi ve çok iyi olarak belirlenir.

1.İhtiyaç Kredisi: Kişilerin kendi ihtiyaçlarını için kullanacağı nakdi kredi türüdür. Örneğin : mobilya, beyaz eşya, tatil, altın kredisi düğün vb. tür ihtiyaçlar, ihtiyaç kredisi olarak değerlendirilmektedir. Banka belirli koşullarla bireyin kredi puanını sorgular ve çeşitli prosedürler uygular. Ihtiyac kredisinde faizler diğer kredilere göre daha fazladır. Bunun sebebi ise bankanın diğer kredi türlerine göre bu kredi türünde fazla teminat şansının bulunmamasıdır.

2.Taşıt Kredisi: Gerçek kişilerin kullanabileceği binek otomobil ve ya hafif ticari araç kredisidir. Burada aracınızın fiyatına göre kredi tutarı değişiklik gösterir. Bazı araçlar için fiyatının %50 si için kredi kullandırılırken, bazı araclar için ise %70 e kadar kredi sağlanabilmektedir. Araclatin değerinin belirlenmesinde 0 kilometre bir adam için satis bedelinin miktarı,ikinci el araç için ise kasko bedelidir. Burada bankaların en önemli teminatı olarak borç ödenene dek aracın rehin alınmasıdır.

3.İpotekli İhtiyaç Kredisi: Kişilerin sadece bireysel amaçlı ihtiyaçları için sahip oldukları tapu veya tabuların banka tarafından ipotek altına alınması koşuluyla kullandırılan kredi türüdür. İhtiyaç kredisi kapsamında olduğu için vadesi 48 ay olarak sınırlandırılmıştır. Burada borç bitene kadar taşınmazın ipoteki devam eder. Kredi miktarının belirlenmesi ise taşınmazın değerinin %50'si değerindedir.

4. Konut Kredisi: Gerçek kisilerin yeni konut alınması sürecinde başvurdukları kredi türüdür. Banka ,konutun değerinin en fazla%75 i kadar kredi kullanım hakkı tanımlar. Mevcut borç sona erene kadar banka evi ipotek altına alır. Konut kredilerinde vadesi 120 ay ile sınırlandırılmıştır.