• 0(266) 502 29 49 0(266) 502 27 69
  • info@hedefkredi.com Hedef Kredi Danışmanlık

Maaşımızın Kaç Katına Kadar Kredi Alabiliriz?

Maaşımızın Kaç Katına Kadar Kredi Alabiliriz?

Maaşımızın Kaç Katına Kadar Kredi Alabiliriz?

Kredi başvurunuzda geçmiş dönem ödeme düzeniniz kredinizin onay aşamasında en etkili kriterlerinden biri. Ancak bankalar geçmiş borçlarınızı düzenli ödemiş olsanız bile istediğiniz krediyi vermeyebilirler. Mevcut borçluluk durumu, risk durumu ve kredi notu gibi kriterlerin yanında ayrıca gelirinizin aldığınız krediyi ödemeye yetip yetmeyeceğine de bakılmaktadır. Aldığınız maaş başvurduğunuz kredi miktarını ödemeye yetmiyorsa krediniz onaylanmaz.

Bankalar kredi taksitlerinizin maaşınızın % 40 ile % 70  arasında olup olmadığına bakarak kullandırılacak kredi miktarına karar verirler. Kredi taksitlerinizin aylık ödemesi gelirinizin % 70’inin üzerinde ise kredinizde ödeme güçlüğü yaşayacağınız düşünülür ve kredinize onay çıkma olasılığı düşer. Bankalar ödeme imkanınızı belgelenebilir tüm gelir kalemlerinizi hesaplayarak değerlendirmeye alırlar. Eğer gelir belgesi olarak beyan edeceğiniz tek evrak maaş bordonuz ise maaşınıza göre krediniz belirlenir. Maaşınızın dışında sunabileceğiniz taşınmaz mal geliri, faiz geliri, ek iş geliri kaynaklarınız varsa başvurunuz sırasında sorulan aylık geliriniz sorusuna gelirlerinizin toplamını ele alarak cevap vermeniz ve bu gelirin hepsini belgeler ile bankaya sunmanız gerekir. Kredi başvurunuzu yaparken aylık gelirinizin % 70’i altında aylık ödeme planlayacak şekilde başvurunuzu yaptığınız da onaya engel farklı bir durum söz konusu değil ise kredinizin onayı çıkacaktır.

Kabataslak bir hesapla maksimum kredi miktarınızı aylık gelirinize göre hesaplayabilirsiniz. Tüketici kredileri için bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurulunun kararı ile maksimum 36 aya varan vadeler ile kredi imkanı sunar.