• 0(266) 502 29 49 0(266) 502 27 69
  • info@hedefkredi.com Hedef Kredi Danışmanlık

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında haziran ayı faiz kararını belirledi. Merkez Bankası faiz oranını yüzde 19’da sabit tuttu. Bu karar piyasalar için sürpriz olmadı. Merkez Bankası Başkanı’nın düşük faizden yana olduğu bilinen bir durum olduğundan piyasa beklentisi de sabit faiz yönündeydi.

Kredi Nasıl Kullanılır? Hedef Kredi ile Bu Nasıl Mümkün?

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün yapılan toplantı neticesinde politika faizini yüzde 19 oranında sabit tuttu.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir” denildi.

Bu toplantı ile birlikte Şahap Kavcıoğlu’nun Naci Ağbal yerine Merkez Bankası başkanlığına getirildiği tarihten bu yana yapılan üçüncü toplantı gerçekleştirilmiş olup üçüncü sefer de faiz oranı sabit tutulmuş oldu.

Toplantıdan çıkak karar öncesinde 8,64 TL seviyelerinde olan dolar kısa bir gerileme yaşadıktan sonra kısa süre içerisinde yeniden aynı seviyeye geldi.